21 marca to wyjątkowy dzień, nie tylko ze względu na wyczekiwane przez wszystkich święto wiosny.
Od 2006 roku jest to również Światowy Dzień Zespołu Downa. Data corocznych obchodów nie została wybrana przypadkowo – dzień i miesiąc odpowiadają kolejno trzeciemu dodatkowemu chromosomowi w 21 parze, który jest odpowiedzialny za tę wadę genetyczną.
Święto, ustanowione z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ma na celu zachęcenie do zrozumienia i wspierania osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Z roku na rok obchody nabierają coraz większego rozmachu. Kolejne kraje angażują się w misję pokazywania światu, że osoby z zespołem Downa stanowią integralną i wartościową część całego społeczeństwa.
W Polsce według danych żyje od 45 do 60 tysięcy ludzi z zespołem Downa. Biorąc pod uwagę rodziny tych osób ( rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, krewni ) problem dotyczy 200 – 300 tysięcy ludzi, którzy bezpośrednio stykają się i na co dzień znają problem osób z zespołem Downa.
W naszym powiecie i pod opieką różnych instytucji między innymi pod opieką PCE znajduje się wiele rodzin, których dotyka problem zespołu Downa.
W roku szkolnym 2020/2021 mamy pod opieką 1 dziecko z zespołem Downa, które zostało objęte zajęciami wczesnego wspomagania rozwoju.
Powiatowe Centrum Edukacji, a zwłaszcza pracownicy pedagogiczni zajmujący się na co dzień dziećmi z zespołem Downa pragną również podkreślić wagę integracji tych osób ze społeczeństwem.