Co mówić dzieciom o epidemii

Drodzy Rodzice,

w dobie pandemii pojawiają się w Waszym życiu nowe dylematy, z którymi musicie radzić sobie nie tylko Wy ale też Wasze dzieci. Jak zaradzić w tej niestandardowej sytuacji ?

1. Stwórzcie przede wszystkim bezpieczeństwo. Zbudujecie je poprzez ustalenie stałych czynności, które będą zawieszone w stałych, odpowiednich dla Waszego dziecka porach dnia (stałe pory posiłków, mycia się, czytania bajek, ulubione gry itp.). Stworzy to dziecku punkty odniesienia, które będą budowały morze bezpieczności w nieprzewidywalnych obecnie realiach życia.

2. Pozwól dziecku na emocje (nawet te, które budzą Twój strach i masz wrażenie, że dziecko teraz funkcjonuje jakby gorzej). Twoje dziecko tak jak Ty może przeżywać teraz niestabilności emocjonalną – to zupełnie naturalne a w związku z tym również naturalnym jest pojawiający się strach, złość czy smutek, które ze sobą niesie.

3. Dowiedz się, co dokładnie przeżywa, posłuchaj, zaakceptuj – może do tego posłużyć Ci np. Zegar Emocji, który załączam poniżej. Za pomocą wskazówki określajcie wspólnie- jak się czujecie i jakie jest natężenie tych emocji używając przy tym np. określeń (bardzo malutkie- „takie do łydki „, duże- „aż do pasa” itp).

zapożyczone od:
https://dzieckiembadz.blogspot.com/2017/07/emocje-dla-dzieci.html?spref=pi&m=1
http://www.heim.com.pl
https://efibarlou.blogspot.com/2019/02/blog-post.html?fbclid=IwAR3GeZ2WEkqBOrAm8OrWFmGe29YSNQ2YSohispkoFw8DqRy-ZZCF1tve8to

4. Stwórzcie z dzieckiem mapy – wyspy emocji, za pomocą których nakreślicie, jak radzić sobie w trudnej dla dziecka emocji. Najlepiej, by dziecko samo zastanowiło się, co najbardziej mu pomaga i narysowało to. Każda mapa powinna zawierać po kilka przykładów sposobów radzenia sobie jak np. w ,,Mapie złości’ możemy umieścić tzw. ,,mocowanie ze ścianą”, ,,wyrzucenie złości do kosza”, ,,boksowanie poduszki”, ,,wyskakanie złości” itp. Mapy te będą służyły pomocą stanowiąc gotowe podpowiedzi w nagłych sytuacjach napadu emocji, z którymi nie radzi sobie Twoje dziecko. Dzięki takim planszom dziecko będzie mogło trenować konstruktywne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych. Przykład mapy złość na następnej stronie:

Moja Mapa Złości – jak odreagowuję złość?

Rys. zapozyczony na podst. grafiki z http://scholaris.pl/

5. Układajcie z dzieckiem puzzle obrazkowe sytuacyjne i odgrywajcie z nim scenki, w których rozwijane będą zdolności społeczne w oparciu o różne historyjki obrazkowe bądź samodzielnie wymyślone. Polegajcie na pomysłach dzieci czasem tylko je korygując, jeśli sytuacja tego wymaga.

6. Włączaj dziecko w wykonywanie domowych obowiązków. Umożliwi to wzmocnienie wiary w siebie, dziecko poczuje się w tym ważne a jednocześnie może dać to Wam ogrom satysfakcji płynącej z robienia czegoś wspólnie.

7. Pozwólcie też dziecku się trochę ponudzić, bo to właśnie wtedy rozwija się największa kreatywność naszych pociech.

8. By ułatwić dziecku rozumienie obecnej sytuacji i złagodzić jego przeżywanie posłuż się bajką. Poniżej załączam kilka fantastycznych bajek do przeczytania lub posłuchania. Stwórzcie też własną bajkę na temat pandemii (oczywiście z dobrym zakończeniem). Pobawcie się w stworzenie bohaterów i zrobienie figurek może ze zwykłej plasteliny albo uszyjcie pacynki.

Bajka o Wirusku

Bajka O ZŁYM KRÓLU WIRUSIE I DOBREJ KWARANTANNIE

„Masz tę moc” – krótkie opowiadanie dla dzieci o koronawirusie

9. Dobrym sposobem są również wizualizacje czy relaksacja przy dźwiękach ulubionej muzyki czy metodą stworzoną specjalnie dla dzieci np.trening Jacobsona wersja dla dzieci. Link do metod wyciszających poniżej:

Relaksacja 1
Bajka relaksacyjna
Niedźwiedź- krótka relaksacja dla dzieci
Trening Jacobsona dla dzieci w adapt. Pawlewicz
Relaksacje dla dzieci i młodzieży

10. Bądźcie kreatywni, eksperymentujcie z dziećmi np.w kuchni z różnymi masami, fakturami, ugotujcie razem coś pysznego. Czynności te również służą rozładowaniu emocji dziecka.

Ten czas, choć bardzo stresujący jest też wielkim darem i zaowocuje w przyszłości dobrą więzią rodzinną oraz lepszą wiarą w swoje możliwości u Twojego dziecka. Pamiętaj tego czasu nikt już nie przywróci, zobacz co cennego daje Wam obecna sytuacja.

Opracowała:
Kamila Dzikowska
Psycholog

Bibliografia:
E. Skwarka [w:] Wychowanie w Przedszkolu, nr 5/2010, 11/2009
R. Vasta-Psychologia dziecka.Wyd. Szkolne i Pedagogiczne. 2004
S.Isern- Uczuciometr Inspektora Krokodyla. Wyd. Dwukropek 2018

Czytaj również

Harmonogram pracy PCE

4 września 2024

Szanowni Państwo poniżej znajduje się aktualny harmonogram pracy PCE w Kamiennej Górze obowiązujący od 02.09.2024r.

czytaj dalej »

Ogłoszenie

30 sierpnia 2024

W dniu 29 sierpnia 2024 roku na placu przed Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną znaleziono kartę  Banku Credit Agricole. Karta jest podpisana imieniem i nazwiskiem. Właściciel może odebrać kartę w godzinach pracy sekretariatu Poradni.

czytaj dalej »

Zapytanie ofertowe nr 4/2024 na zakup i wymianę lamp oświetleniowych

29 sierpnia 2024

Zapytanie ofertowe nr 4/2024 na zakup i wymianę lamp oświetleniowych zgodnych z bhp w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze. Znak sprawy: PCE/207/VIII/2024 Kamienna Góra, dnia 06 sierpnia 2024 r. Zaproszenie do złożenia oferty. Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Kamiennej Górze, na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych ( Dz.U.2021, poz.1129 ) zaprasza do złożenia oferty cenowej na: „Zakup i wymianę lamp oświetleniowych zgodnych z bhp w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze ”. Nazwa i adres Zamawiającego: Powiat Kamiennogórski – Powiatowe Centrum Edukacji Papieża Jana Pawła II 17 58 – 400 Kamienna Góra Tel. 75 645 02 44, kom. 601646072 mail: pcekamfgora@o2.pl Opis przedmiotu zamówienia:

  1. Przedmiot zamówienia obejmuje zakup i wymianę lamp oświetleniowych w pomieszczeniach Powiatowego Centrum Edukacji w Kamiennej Górze.
Zamówienie ma na celu wykonanie następujących prac:
  1. Dostarczenie i zamontowanie lamp oświetleniowych sufitowych w poszczególnych pomieszczeniach budynku PCE:
Parter: Korytarz – 2 lampy, Wypożyczalnia – 4 lampy, Sala – 9 lamp, Gabinet pedagoga 1 – 2 lampy, Sala integracji sensoryczne – 2 lampy. I Piętro: Pokój nauczycielski – 2 lampy, Gabinet psychologa 1 – 3 lampy, Poczekalnia – 3 lampy, Gabinet psychologa 2 – 2 lampy Gabinet logopedyczny 1 – 3 lampy, Gabinet pedagogiczny – 2 lampy, Gabinet logopedyczny 2 – 2 lampy, Korytarz – 2 lampy, Gabinet psychologa 3 – 3 lampy. Ogółem 41 lamp. Oględzin pomieszczeń można dokonywać od poniedziałku do piątku w godzinach: 8 – 15. Termin realizacji zamówienia: do 31 października 2024 r. Termin składania ofert upływa w dniu  30 września 2024 r. o godz. 12.00 Otwarcie ofert nastąpi w dniu 30 września 2024 r. o godz. 12.30 w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze. Ofertę należy złożyć w formie pisemnej lub przesłać w zamkniętej kopercie na adres: Powiatowe Centrum Edukacji, ul. Papieża Jana Pawła II 17, 58 – 400 Kamienna Góra lub mailowo: pcekamgora@o2.pl z dopiskiem: „Zakup i wymiana lamp oświetleniowych zgodnych z bhp w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze ”. Oferent może zaproponować tylko jedną cenę i nie może jej zmieniać. Zamawiający dokona oceny ważnych ofert na podstawie następujących kryteriów: - najniższa cena. Dokumenty jakie należy dołączyć do oferty: - wypełniony formularz oferty – załącznik nr 1, Płatność za wykonanie usługi nastąpi jednorazowo po zakończeniu usługi i odbiorze przez zamawiającego, przelewem w terminie 14 dni od daty dostarczenia Zamawiającemu prawidłowo wystawionej faktury VAT. Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Kamiennej Górze Bernarda Kurczewska

czytaj dalej »