Kilka rad jak pomóc sobie w uczeniu się. Skuteczność i przyjemność w jednym.
Jak sprawić, by nauka była skuteczna, ale przy tym nie zabierała większej części czasu wolnego? Poznaj sposoby opracowane specjalnie pod konkretny typ osobowości, dzięki którym z pewnością osiągniesz lepsze wyniki w nauce.
Aby osiągnąć sukces, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, takich jak:
– Otoczenie
– Motywacja
– Dobra organizacja czasu
– Racjonalne dostarczanie energii
– Metody uczenia się dostosowane do typu osobowości.
Oczyść otoczenie. Pozbądź się wszelkich przedmiotów rozpraszających Twoją uwagę– pozwoli Ci to lepiej się skupić i efektywniej przyswajać wiedzę.
Wiadomo także, że nasz mózg potrzebuje tlenu, by mógł prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj więc o tym, by odpowiednio często wietrzyć pomieszczenie, w którym się uczysz.
Pora nauki jest sprawą indywidualną i nie powinno narzucać się żadnych wytycznych. Dla niektórych czasem najwyższego skupienia są poranki, dla innych późna noc.
Długotrwałe uczenie się jest męczące i nie przynosi efektów. Po 1,5 godziny wysiłku koncentracja znacznie spada. Pamiętaj też o tym, że zbyt częsta zmiana otoczenia przyczynia się do spadku poziomu skupienia i umiejętności zapamiętywania. Najbardziej efektywny dla mózgu układ to 30 minut nauki / 5 minut odpoczynku.
Przed rozpoczęciem nauki powinniśmy zawsze wyznaczyć sobie cel. Może to być na przykład opracowanie rozdziału lub kilku tematów. Wyznaczanie sobie celów pozwala na lepsze zorganizowanie czasu. Nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę! Jeśli już musisz opanować jakiś materiał – rób to sukcesywnie i skutecznie.
Niezależnie od typu osobowości, którym jesteś, musisz przede wszystkim orientować się czego dotyczy materiał, którego się uczysz – aktywny udział w zajęciach.
W aspekcie uczenia się wyróżniamy następujące typy osobowości:
SŁUCHOWIEC
Jeśli jesteś słuchowcem uważanie na lekcji to podstawa. Słuchaj nauczyciela i analizuj w myślach to, co on mówi. Warto zadawać pytania, żeby jeszcze bardziej orientować się w temacie omawianym na lekcji. Gdy uczysz się do sprawdzianu lub odpowiedzi, wypowiadaj na głos to, co zapamiętałeś z danego działu, a potem porównuj z tym, co masz w zeszycie lub podręczniku. Czytaj też na głos notatki, słówka z języka obcego, bądź wiersz który musisz wygłosić na lekcji.
Temu typowi osobowości w czasie nauki pomaga muzyka
WZROKOWIEC
Jeśli jesteś wzrokowcem na lekcjach zapisuj najważniejsze wiadomości przekazane przez nauczyciela, podkreślaj to, co istotne. Gdy boisz się, że nie nadążysz, pisz w brudnopisie, a w domu przepisz do zeszytu, by wyglądało to estetycznie. Użyj w swych notatkach kolorów, by później wzrok koncentrował się na tym co najważniejsze. To samo dotyczy nauki w domu – zakreślaj i zaznaczaj kolorem pojęcia i ważne informacje. Gdy uczysz się z podręcznika, przepisz na kartkę te rzeczy, które będą przydatne na sprawdzianie, dzięki temu dodatkowo utrwalisz materiał.
Wzrokowcy powinni uczyć się poprzez sporządzanie rysunków, wykresów czy map myślowych.
KINESTETYK (RUCHOWIEC)
Ostatnim typem osobowości w aspekcie uczenia się jest kinestetyk (ruchowiec). Jeśli jesteś osobą, która często gestykuluje i chce być ciągle w ruchu, to wykorzystaj to w nauce. Na zajęciach może nie wypada wykonywać gwałtownych ruchów, gdy nauczyciel prowadzi lekcję, ale jeśli zostaniesz wywołany do odpowiedzi, podkreśl swoje słowa gestami, zarysuj kształt tego, o czym mówisz. Zapamiętujesz to, co sam wykonasz, więc angażuj swoje ciało podczas czytania lub powtarzania materiału. Wizualizuj sobie to, o czym się uczysz, rysuj w powietrzu konkretne obrazy, naśladuj emocje towarzyszące wydarzeniom, które musisz zapamiętać, chodź po pokoju w trakcie nauki. Pamięta to, co sam wykonał.
Natomiast nie powinniśmy skupiać się tylko na jednym stylu uczenia się. Wskazane jest aby korzystać ze wszystkich, zachowując odpowiednie proporcje pamiętając o swoim typie osobowości.
Oprócz powyższych metod, związanych z określonym typem osobowości, istnieją jeszcze inne, które możesz wykorzystać.
Taktyka skojarzeń. Gdy się uczysz, warto skojarzyć przyswojone informacje z zastępczym słowem, opisem sytuacji lub utworzyć wierszyk z wyrażeniem czy wydarzeniem, które musisz znać. Najczęściej wykorzystuje się skojarzenia w nauce języka obcego. Tak zapamiętane informacje zostaną z tobą na dłużej, a ty znajdziesz w nauce nutkę zabawy.
Prawdą jest, że każdy z nas w codziennym życiu korzysta ze swojej wyobraźni.
Można zaryzykować pewne stwierdzenie – wyobraźnia jest kluczem do nauki – nauka to klucz do potęgi.
Opracowanie:
Paulina Pietruszka
Oligofrenopedagog