Kadra pedagogiczna na rok szkolny 2021/2022

I. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna


mgr Bernarda Kurczewska
nauczyciel dyplomowany, pedagog, surdopedagog, logopeda

Z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną związana od 1996 roku. Od 2002 roku dyrektor PCE. Absolwentka pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej o specjalizacji resocjalizacja na Uniwersytecie Opolskim, studiów podyplomowych Logopedii i Terapii Pedagogicznej na Uniwersytecie Opolskim, studiów podyplomowych Organizacji i Zarządzania ,,Menedżer w Oświacie” w Kaliszu, kursu kwalifikacyjnego z surdopedagogiki.

Certyfikat I stopnia terapii EEG Biofeedback, ukończony kurs I stopnia komunikacji alternatywnej ,,MAKATON”, symultaniczno – sekwencyjna metoda nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej, kurs terapii ręki. Działalność zawodowa: przewodnicząca Zespołów Orzekających, profilaktyka, diagnoza i terapia logopedyczna dzieci przedszkolnych i wczesnoszkolnych, prowadzenie terapii EEG Biofeedback, koordynator sieci współpracy i samokształcenia dla psychologów i pedagogów szkolnych. Konsultacje dla rodziców, nauczycieli.


mgr Bożena Morawiec
logopeda, nauczyciel dyplomowany

Absolwentka filologii polskiej, wychowania przedszkolnego na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów Logopedii na Uniwersytecie Warszawskim. Certyfikat I stopnia terapii EEG Biofeedback.

Współpracująca jako badacz z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie w ramach programów „Przesiewowych badań słuchu”. Ukończyła kurs I stopnia z ,,Terapii ręki”. Z Poradnią Psychologiczno –Pedagogiczną związana od września 1989 roku. Prowadzi indywidualne i grupowe terapie dzieci z wadami wymowy, terapię EEG Biofeedback.

Wykonuje przesiewowe badania mowy, słuchu i wzroku. Diagnozuje i prowadzi zajęcia „wczesnego wspomagania rozwoju”. Lider Zespołu Samokształceniowego Logopedów.


mgr Kamila Dzikowska
nauczyciel mianowany, psycholog

Dyplom magistra psychologii uzyskała w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu. Obecnie w trakcie czteroletniego szkolenia podyplomowego z Terapii Poznawczo – Behawioralnej prowadzącego do uzyskania certyfikatu psychoterapeuty PTTPB.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo – Behawioralnej. Absolwentka Studium Dzieci i Młodzieży w Dolnośląskim Centrum Psychoterapii. Nieustannie stara się podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach, konferencjach i kursach dotyczących tematyki psychoterapii oraz diagnostyki psychologicznej.


mgr Joanna Knauber–Schmer
nauczyciel dyplomowany, psycholog, psychoterapeuta w trakcie certyfikacji>/i>

Absolwentka Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Związana z PCE – Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną od 2007 roku. Ukończyła Kurs psychoterapii Gestalt w Szkole Psychoterapii przy Wrocławskim Ośrodku Edukacji Psychologicznej pod kierunkiem Jacka Rydlewskiego. Obecnie w trakcie uzyskania certyfikatu psychoterapeuty w Wielkopolskim Towarzystwie Terapii Systemowej w Poznaniu, rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.

Jest członkiem Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej. Swoją pracę terapeutyczną poddaje regularnej superwizji. Ukończyła Kurs I stopnia komunikacji alternatywnej „MAKATON” oraz szkolenie z symultaniczno – sekwencyjnej metody nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej. Uczestniczyła w licznych szkoleniach poszerzających kompetencje terapeutyczne.

Działalność zawodowa: diagnoza i terapia dzieci z zaburzeniami rozwojowymi i emocjonalnymi (zaburzenia lękowe, depresyjne, autyzm, mutyzm wybiórczy). Terapia zaburzeń somatycznych oraz pomoc osobom w kryzysach życiowych oraz z zaburzeniami w odżywianiu. Prowadzi terapię rodzin oraz zajęcia grupowe dla uczniów z trudnościami w koncentracji uwagi.


mgr Magdalena Kożuch
nauczyciel dyplomowany, pedagog, logopeda, tyflopedagog

Absolwentka Wydziału Pedagogiki o kierunku terapia pedagogiczna Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, podyplomowych studiów logopedycznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz podyplomowych studiów z zakresu tyflopedagogiki. Ukończony kurs I stopnia komunikacji alternatywnej ,,MAKATON”, symultaniczno – sekwencyjna metoda nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej, kurs terapii ręki Działalność zawodowa: diagnoza pedagogiczna dzieci i młodzieży, w tym dzieci ze słabym widzeniem.

Diagnoza przesiewowa w kierunku dysleksji oraz uzdolnień, prowadzona na terenie szkół i przedszkoli. Prowadzenie zajęć indywidualnej terapii pedagogicznej oraz tyflopedagogicznej, a także terapii grupowej dla dzieci z trudnościami w czytaniu i pisaniu, zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju.


mgr Monika Maciaszek
nauczyciel dyplomowany, neurologopeda

Absolwentka Filologii Polskiej i Logopedii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Neurologopedii na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Współpracująca jako badacz z Instytutem Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie w ramach programów „Przesiewowych badań słuchu”. Uczestniczka wielu kursów z zakresu zaburzeń mowy, w tym m.in.: I stopnia komunikacji alternatywnej „MAKATON”, metody symultaniczno – sekwencyjnej oraz terapii ręki. Z Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną związana od września 2003 roku.

Prowadzi indywidualne i grupowe terapie dzieci z wadami wymowy. Wykonuje przesiewowe badania mowy i słuchu. Diagnozuje i prowadzi zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju oraz współprowadzi ,,Grupę Wsparcia dla Rodziców”.


mgr Paulina Pietruszka
nauczyciel mianowany, pedagog, oligofrenopedagog

Związana z Poradnią od 2009 roku. Absolwentka pedagogiki opiekuńczo – wychowawczej oraz pedagogiki specjalnej w zakresie resocjalizacji. Ukończyła studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz kursy kwalifikacyjne w zakresie terapii pedagogicznej i języka migowego.

Ukończyła kurs I stopnia komunikacji alternatywnej „MAKATON” oraz kurs terapii ręki. Działalność zawodowa: diagnoza i terapia uczniów z problemami dydaktycznymi, wychowawczymi oraz specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Prowadzi zajęcia stymulujące rozwój dziecka objętego wczesnym wspomaganiem rozwoju.


mgr Anna Poborca
nauczyciel dyplomowany, psycholog

Absolwentka studiów magisterskich z zakresu psychologii, resocjalizacji i studiów podyplomowych z socjoterapii, kursy z zakresu terapii uzależnień, specyficznych trudności w nauce, zachowań agresywnych dzieci i młodzieży.

Działalność zawodowa: diagnoza i terapia dzieci z deficytami i opóźnieniami rozwojowymi w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju małego dziecka, diagnoza problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów w wieku przedszkolnym i szkolnym, diagnoza przesiewowa uczniów rozpoczynających naukę szkolną, diagnoza gotowości szkolnej oraz opóźnień rozwojowych, pomoc terapeutyczna dla rodzin dzieci niedostosowanych społecznie oraz z problemami wychowawczymi, diagnoza i terapia problemów emocjonalnych, zaburzeń psychicznych uczniów, psychoedukacja i porady dla rodziców i nauczycieli, terapia dzieci i młodzieży ze specyficznymi trudnościami w nauce.


mgr Aleksandra Rawska
nauczyciel dyplomowany, psycholog

Wieloletnie doświadczenie zawodowe w poradni psychologiczno – pedagogicznej, szkole podstawowej, szkole specjalnej i gimnazjum. Absolwentka kierunku psychologia na Uniwersytecie Wrocławskim i studiów podyplomowych w zakresie diagnozy i orzecznictwa upośledzeń umysłowych. Posiada certyfikat I stopnia terapii EEG Biofeedback, ukończony kurs I stopnia komunikacji alternatywnej ,,MAKATON”, symultaniczno – sekwencyjnej metody nauki czytania prof. Jagody Cieszyńskiej, terapii ręki.

Działalność zawodowa: diagnoza i ocena rozwoju umysłowego, sprawności intelektualnej dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi zajęcia wspomagające rozwój małego dziecka z opóźnionym rozwojem psychomotorycznym. Uczestniczy w Programie edukacyjno – terapeutycznym Ortograffiti, prowadzi zajęcia indywidualne i grupowe z uczniami na terenie poradni. Prowadzi zajęcia warsztatowe z orientacji zawodowej dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Zatrudniona na ½ etatu.


mgr Joanna Wilk
nauczyciel dyplomowany, pedagog–arteterapeuta

Zatrudniona w PCE od 2004 roku. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych Ukończone 5 – letnie studia , kierunek pedagogika ( specjalność – poradnictwo ) na Uniwersytecie Wrocławskim. Studia podyplomowe: „Psychologiczne wspomaganie rozwoju dzieci i młodzieży z trudnościami” – Uniwersytet Wrocławski. Studia podyplomowe: ,,Arteterapia” Wałbrzyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości. Działalność zawodowa: terapia EEG Biofeedback, diagnoza i terapia dzieci z trudnościami dydaktycznymi ( w tym ze specyficznymi trudnościami: dysleksja, dysortografia, dysgrafia ).

Prowadzi zajęcia profilaktyczne z zaburzeń w odżywianiu, orientacji zawodowej oraz ze sposobów radzenia sobie z gniewem i agresją. Ponadto wspiera utalentowane plastyczne dzieci i młodzież prowadząc warsztaty doskonalące umiejętności rysunku i malarstwa. W ramach wczesnego wspomagania rozwoju prowadzi zajęcia arteterapeutyczne zawierające elementy tańca, bajkoterapii i swobodnego wyrażania się poprzez sztukę. Zaangażowana w pracę na rzecz wszelkich alternatywnych i nieformalnych rozwiązań edukacyjnych.

II. Biblioteka Pedagogiczna.

mgr Dorota Pawłowska
nauczyciel dyplomowany, bibliotekarz z wieloletnim doświadczeniem w pracy biblioteki pedagogicznej

Absolwentka bibliotekoznawstwa i informacji naukowej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz studiów podyplomowych ,,Zarządzanie placówką oświatową” DODN Jelenia Góra. Posiada certyfikat ukończenia kursu „Coaching, mentoring i inne formy wspomagania szkoły przez pracowników PPP i BP” oraz prowadzi szkolenia w zakresie obsługi programu bibliotecznego ALEPH 22 i platformy książek elektronicznych IBUK LIBRA.

Organizuje zajęcia promujące czytelnictwo w całym powiecie, a w szczególności wśród dzieci najmłodszych w ramach „Spotkań w Bajkolandii”. Nieustannie stara się podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczestnictwo w licznych szkoleniach, konferencjach. Koordynator sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli – bibliotekarzy.

Czytaj również

Podsumowanie działalności Zespołów Orzekających w 2022/2023 roku

25 września 2023

Podsumowanie działalności Zespołów Orzekających  działających przy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w 2022/2023 roku. Najważniejszą działalnością PCE – PPP niosącą za sobą skutki prawne i ekonomiczne  jest  praca Zespołu Orzekającego. W 2022/2023  roku specjaliści działający w Zespole Orzekającym zebrali się 15 razy ( 3 posiedzenia nadzwyczajne) i wydali 174  orzeczenia różnego typu i opinie o wwrd. W porównaniu z poprzednim rokiem 2021/2022 , w którym wydano 142 orzeczenia, zauważalny jest wzrost liczby wydanych orzeczeń o 32 orzeczenia, co stanowi wzrost o 18,5 %. Rodzaje wydawanych orzeczeń:

  1. Orzeczenia o potrzebie  kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność intelektualną ( lekkie, umiarkowane, znaczne  ) – ,
  2. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na autyzm, w tym zespół Aspergera – ,
  3. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na słabe widzenie – 7,
  4. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na słabe słyszenie – 5,
  5. Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego ze sprzężoną niepełnosprawnością – 7,
  6. Orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania – 21,
  7. Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zagrożenie niedostosowaniem społecznym – ,
  8. Orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność ruchową, w tym z afazją – ,
  9. Orzeczenia o potrzebie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych indywidualnych/zespołowych – .
  10. Opinie o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – ,
W roku szkolnym 2022/2023 został zmieniony wniosek o wydanie orzeczenia. Zawarto dodatkowe informacje dotyczące terminów badań. Wydanie orzeczenia jest decyzją administracyjną. Czas wydania orzeczenia od chwili wpłynięcia wniosku ze wszystkimi załącznikami o jego wydanie wynosi 30 dni kalendarzowych.

czytaj dalej »

Koncepcja i zadania poradni

25 września 2023

Szanowni Państwo! Wszelkie badania i porady w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Kamiennej Górze są bezpłatne i dobrowolne. Aby uruchomić procedurę przyjęcia dziecka do Poradni konieczne jest pisemne złożenie odpowiedniego wniosku w formie papierowej lub elektronicznej wypełnionego i podpisanego przez rodzica lub opiekuna prawnego. Organem prowadzącym Poradnię Psychologiczno – Pedagogiczną w Kamiennej Górze jest Powiat Kamiennogórski. Terenem działania poradni jest: Miasto Kamienna Góra, Gmina Kamienna Góra, Gmina Lubawka, Gmina Marciszów.

KONCEPCJA I ZADANIA PORADNI

WSPOMAGANIE WSZECHSTRONNEGO ROZWOJU DZIECI I MŁODZIEŻY WE WSPÓŁPRACY ZE SZKOŁAMI, PLACÓWKAMI, RODZICAMI, NAUCZYCIELAMI I INSTYTUCJAMI LOKALNYMI I OGÓLNOPOLSKIMI NA RZECZ SZEROKO ROZUMIANEGO DOBRA DZIECKA.

W szczególności: 1. Profilaktyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży. – podejmujemy działania mające na celu wczesne wykrycie trudności w czytaniu i pisaniu, prowadzimy badania Skalą Ryzyka Dysleksji M. Bogdanowicz, baterią 5/6. 2. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka i rodzin dysfunkcyjnych. 3. Wczesna interwencja i wspomaganie rozwoju dziecka w wieku 0-7. 4. Pomoc dzieciom i młodzieży niepełnosprawnej lub z dysfunkcjami rozwojowymi oraz ich rodzicom. – przeprowadzamy badania psychologiczne i pedagogiczne pozwalające ocenić zakres możliwości poznawczych dziecka, – prowadzimy terapię pedagogiczną ułatwiającą dziecku pokonywanie trudności w nauce, – informujemy o możliwościach kształcenia dziecka w szkołach specjalnych, podstawowych i ponadpodstawowych lub w klasach integracyjnych, – informujemy o instytucjach i stowarzyszeniach świadczących pomoc dzieciom z niepełnosprawnością umysłową i ich rodzinom, – prowadzimy poprzedzone odpowiednimi badaniami zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci i młodzieży, u których stwierdza się dysleksję, dysgrafię, dysortografię. 5. Pomoc młodzieży w rozwiązywaniu problemów okresu dojrzewania. 6. Opieka nad dziećmi i młodzieżą wybitnie uzdolnioną. 7. Wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. 8. Przeprowadzanie diagnozy i terapii dzieci i młodzieży z zaburzeniami mowy. Dbanie o wysoką jakość diagnozy i terapii: psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej. Wspomaganie metodyczne nauczycieli i opiekunów podejmujących działania logopedyczne. – zapewniamy konsultacje dla rodziców poszukujących informacji na temat rozwoju mowy ich dziecka, – prowadzimy indywidualną terapię logopedyczną w zakresie wszystkich rodzajów zaburzeń mowy, – prowadzimy przesiewowe badania wzroku i słuchu Platformą Badań Zmysłów. 9. Orzekanie i kwalifikowanie: – dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, niedostosowanej społecznie lub zagrożonej niedostosowaniem społecznym do odpowiednich form kształcenia specjalnego, – dzieci i młodzieży do nauczania indywidualnego, jeśli ich stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. 10. Opiniowanie wniosków dotyczących: – objęcia dziecka w szkole lub placówce pomocą psychologiczno-pedagogiczną, – oceny dojrzałości szkolnej dziecka, – odroczenia rozpoczęcia spełniania obowiązku szkolnego, – podjęcia przez ucznia nauki w klasie terapeutycznej, – dostosowania wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom – zwolnienie ucznia z głęboką dysleksją rozwojową z nauki drugiego języka obcego, – udzielenie zezwolenia na indywidualny program lub tok nauki, – przyjęcia ucznia gimnazjum do oddziału przysposabiającego do pracy, – innych, np. na wniosek sądu. 11. Terapia zaburzeń rozwojowych. 12. Pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu oraz planowania kariery zawodowej – kształtowanie aktywnej postawy młodzieży wobec własnego życia zawodowego, – uświadamianie uczniom konieczności konfrontowania swoich predyspozycji psychofizycznych, potrzeb i wartości z obiektywnymi wymaganiami stawianymi przez rynek pracy i warunkami optymalnego wykonywania danego zawodu, – wspomaganie szkół w działaniach ukierunkowanych na tworzenie orientacji zawodowej uczniów, – prowadzenie zajęć stymulujących dojrzałość zawodową uczniów, – gromadzenie informacji o zawodach i szkołach dla uczniów i rodziców,– wdrażanie metod diagnostycznych stosowanych w poradnictwie zawodowym. 13. Pomoc rodzicom i nauczycielom w ocenianiu i rozwijaniu możliwości uczniów, wskazywanie mocnych stron dziecka. 14. Rozwijanie umiejętności efektywnego uczenia się, rozwiązywania konfliktów interpersonalnych i innych problemów z zakresu komunikacji społecznej. 15. Systematyczne wzbogacanie warsztatu pracy i doskonalenie umiejętności zawodowych pracowników Poradni. 16. Wspieranie klientów w ramach działań interwencji kryzysowej na terenie Poradni i poza nią. 17. Prowadzenie działalności informacyjno- szkoleniowej w ramach profilaktyki i realizacji oferty Poradni, dostosowując się również do doraźnych potrzeb klientów. 18. Współpraca z instytucjami lokalnymi i ogólnopolskimi działającymi na rzecz dzieci i młodzieży oraz ich środowiska rodzinnego i szkolnego.

czytaj dalej »

Harmonogram posiedzeń Zespołów Orzekających w roku szkolnym 2023/2024

25 września 2023

1. 01 września 2023 r., godz. 12, 2. 13 września 2023 r., godz. 15, 3. 27 września 2023 r., godz. 15, 4. 04 października 2023 r., godz. 15, 5. 08 listopada 2023 r., godz. 15, 6. 06 grudnia 2023 r., godz. 15, 7. 10 stycznia 2024 r., godz. 15, 8. 07 lutego 2024 r., godz. 15, 9. 06 marca 2024 r., godz.15, 10. 03 kwietnia 2024 r., godz. 15, 11. 08 maja 2024 r., godz. 15, 12. 05 czerwca 2024 r., godz. 15, 13. 19 czerwca 2024 r., godz. 15,

czytaj dalej »