Złość u dzieci

Co robić gdy Twoje dziecko ma napad złości, jak sobie radzić?

Dzisiaj przedstawiam dwa sposoby na radzenie sobie ze złością:

1. Zaznajomienie dziecka z emocją złości i wyposażenie go w strategie radzenia sobie z nią

2. Poradzenie sobie z atakiem złości, gdy ten już nastąpił

1. Mapa radzenia sobie ze złością.

„Mapa radzenia sobie ze złością” to propozycja zabawy, która w humorystyczny sposób uczy dziecko rozpoznawania wczesnych symptomów złości oraz strategii radzenia sobie z nią.

Gotową mapę wieszamy w widocznym miejscu, warto wskazać na nią w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji.

Mapa radzenia sobie ze złością to zabawa, którą można stosować zarówno w domu, jak i w przedszkolu lub szkole.

Instrukcja

Wspólnie z dzieckiem wypełniamy puste pola. Koniecznie wyjaśnijmy mu co dokładnie kryje się pod każdym hasłem:

Plik do pobrania tutaj:
Mapa radzenia sobie ze złością – arkusz

Mapa radzenia sobie ze złością – przykład wypełnienia

2. Atak złości – recepta na JUŻ.

Czasami bywa tak, że dziecko wpada we wściekłość i jest już za późno na jakiekolwiek czasochłonne metody.

Widzisz, że atak złości jest blisko?

Podaj dziecku kartkę i ołówek!

W sytuacji, gdy widzimy że atak złości się zbliża – zwróćmy na siebie uwagę dziecka słowami: „Uważaj…! Trzymaj się…! Mam coś dla ciebie..!

„Czy aż tak czujesz się zły?” – zadając to pytanie, namalujmy jednocześnie kilka zygzaków czerwonym pisakiem. Dziecko prawdopodobnie wyrwie nam pisak z ręki i dalej będzie rysowało samo

Skomentujmy pracę dziecka „A więc tak bardzo jesteś zdenerwowany! Widzę, że jesteś naprawdę wściekły”

Gdy mamy nieco więcej czasu:

1. Podajmy dziecku kartkę i ołówek (długopis/kredkę) ze słowami: „Trzymaj, pokaż mi jaki jesteś zły. Narysuj na kartce swoje uczucia”

2. Gdy dziecko skończy, zareagujmy słowami „Naprawdę jesteś bardzo zdenerwowany! Narysuj mi więcej!”.

Czytaj również

Sala do integracji sensorycznej

30 maja 2025

Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Kamiennej Górze informuje, że w pomieszczeniu po dawnej wypożyczalni Biblioteki Pedagogicznej utworzono salę do integracji sensorycznej. W sali pracuje dwóch specjalistów. Odbywają się tam diagnozy integracji sensorycznej oraz zajęcia dla dzieci z wczesnego wspomagania rozwoju. Sala wykorzystywana jest również do prowadzenia zajęć w ramach Programu ,,Za Życiem”. W załączeniu zdjęcia. [gallery columns="2" link="file" size="medium" ids="860,863,861,862"]

czytaj dalej »

Informacja

11 czerwca 2025

Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji informuje, że w dniu 20.06.2025 roku ( piątek ) placówka będzie nieczynna. Za utrudnienia przepraszamy!

czytaj dalej »

Zapytanie ofertowe nr 1/2025

11 lipca 2025

Zapytanie ofertowe nr 1/2025 na meble w gabinecie księgowych w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze. Znak sprawy: PCE/180/VII/2025 Kamienna Góra, dnia 11 lipca 2025 r. Zaproszenie do złożenia oferty. Dyrektor Powiatowego Centrum Edukacji w Kamiennej Górze, na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych ( tekst jedn.: Dz. U. z 2024 r. poz. 1320 ). zaprasza do złożenia oferty cenowej na: „Meble w  gabinecie księgowych w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze”. Nazwa i adres Zamawiającego: Powiat Kamiennogórski – Powiatowe Centrum Edukacji Papieża Jana Pawła II 17 58 – 400 Kamienna Góra Tel. 75 645 02 44, kom. 601646072 mail: pcekamgora@o2.pl Opis przedmiotu zamówienia: Przedmiot zamówienia obejmuje dokonanie pomiarów i wykonanie mebli biurowych – szaf zamykanych i biurka na dwa stanowiska komputerowe w księgowości na parterze w Powiatowym Centrum Edukacji w Kamiennej Górze. Szczegóły zapytania oraz formularz ofertowy w załącznikach.

czytaj dalej »