Złość u dzieci

Co robić gdy Twoje dziecko ma napad złości, jak sobie radzić?

Dzisiaj przedstawiam dwa sposoby na radzenie sobie ze złością:

1. Zaznajomienie dziecka z emocją złości i wyposażenie go w strategie radzenia sobie z nią

2. Poradzenie sobie z atakiem złości, gdy ten już nastąpił

1. Mapa radzenia sobie ze złością.

„Mapa radzenia sobie ze złością” to propozycja zabawy, która w humorystyczny sposób uczy dziecko rozpoznawania wczesnych symptomów złości oraz strategii radzenia sobie z nią.

Gotową mapę wieszamy w widocznym miejscu, warto wskazać na nią w przypadku wystąpienia trudnej sytuacji.

Mapa radzenia sobie ze złością to zabawa, którą można stosować zarówno w domu, jak i w przedszkolu lub szkole.

Instrukcja

Wspólnie z dzieckiem wypełniamy puste pola. Koniecznie wyjaśnijmy mu co dokładnie kryje się pod każdym hasłem:

Plik do pobrania tutaj:
Mapa radzenia sobie ze złością – arkusz

Mapa radzenia sobie ze złością – przykład wypełnienia

2. Atak złości – recepta na JUŻ.

Czasami bywa tak, że dziecko wpada we wściekłość i jest już za późno na jakiekolwiek czasochłonne metody.

Widzisz, że atak złości jest blisko?

Podaj dziecku kartkę i ołówek!

W sytuacji, gdy widzimy że atak złości się zbliża – zwróćmy na siebie uwagę dziecka słowami: „Uważaj…! Trzymaj się…! Mam coś dla ciebie..!

„Czy aż tak czujesz się zły?” – zadając to pytanie, namalujmy jednocześnie kilka zygzaków czerwonym pisakiem. Dziecko prawdopodobnie wyrwie nam pisak z ręki i dalej będzie rysowało samo

Skomentujmy pracę dziecka „A więc tak bardzo jesteś zdenerwowany! Widzę, że jesteś naprawdę wściekły”

Gdy mamy nieco więcej czasu:

1. Podajmy dziecku kartkę i ołówek (długopis/kredkę) ze słowami: „Trzymaj, pokaż mi jaki jesteś zły. Narysuj na kartce swoje uczucia”

2. Gdy dziecko skończy, zareagujmy słowami „Naprawdę jesteś bardzo zdenerwowany! Narysuj mi więcej!”.

Czytaj również

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa

13 marca 2024

21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego, z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Zespół Downa występuje u około 1 na 800-1000 noworodków. Osoby z zespołem Downa zazwyczaj charakteryzują się niepełnosprawnością intelektualną, opóźnieniem rozwoju mowy i umiejętności społecznych. Są także bardziej podatne na niektóre choroby, takie jak choroba Alzheimera, choroba serca i problemy z tarczycą. Dzięki wsparciu, edukacji i leczeniu osoby z zespołem Downa mogą prowadzić normalne i pełne życie.

czytaj dalej »

Sprawozdanie rzeczowe i finansowe z dnia 08.01.2024 r. częściowe nr II/2023

5 kwietnia 2024

Sprawozdanie z wykonania zadania z zakresu administracji rządowej Zapewnienie realizacji zadań wiodącego ośrodka koordynacyjno – rehabilitacyjno – opiekuńczego na obszarze powiatu określonego w porozumieniu nr MEiN/2022/DWEW/1023 zawartym w dniu 29.04.2022 r., pomiędzy Skarbem Państwa – Ministrem Edukacji i Nauki, a Powiatem Kamiennogórskim.

czytaj dalej »

Światowy dzień Świadomości Autyzmu

4 kwietnia 2024

2 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Światowy dzień Świadomości Autyzmu. Powiatowe Centrum Edukacji – Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Kamiennej Górze przyłącza się do obchodów!

czytaj dalej »